Biała lista podatników VAT

Gruntowne zmiany w prawie podatkowym sprawiają, iż niezwykle ciężko jest odnaleźć się w gąszczu nowych przepisów. Należy mieć na uwadze, iż państwo wprowadza nowe restrykcje, które sprawiają, że każdy przedsiębiorca powinien się do nich dostosować. W przeciwnym wypadku można ponieść odpowiedzialność karnoskarbową.

Jedną z najnowszych zmian jest wprowadzenie systemu płatności podzielonej. Polega ona na tym, iż część kwoty z transakcji handlowej, która odpowiada naliczonemu podatkowi VAT, podlega ograniczeniom w dysponowaniu nią. Innymi słowy, odprowadzana jest ona na część rachunku bankowego, do którego właściciel firmy ma ograniczony dostęp.

Zmianą towarzyszącą jest wprowadzenie ewidencji, w której ujmowane są zatwierdzone numery rachunków bankowych. Biała lista podatników VAT obejmuje wszystkich przedsiębiorców, którzy są płatnikami podatku od towarów i usług. W przypadku, gdy kontrahent nie zweryfikuje prawidłowości podanego na fakturze rachunku bankowego, ponosi on solidarną odpowiedzialność w przypadku, gdy należności publicznoprawne zostaną uszczuplone. Taka restrykcja ma na celu zapewnienie, iż środki należne państwu zostaną we właściwym terminie przelane.

Oczywiście system płatności podzielonej, czyli split payment, nie znajduje zastosowania w każdym przypadku. Dotyczy on jedynie transakcji na kwotę ponad 15.000,00 zł, w których przedmiotem dostawy są produkty bądź usługi wskazane w załączniku ustawy o VAT. W przeważającej mierze płatności podzielone stosowane są przy umowach o roboty budowlane. Ciężko jest jednoznacznie ocenić, jak wprowadzone zmiany wpłyną na ściągalność podatku od towarów i usług, jednakże eksperci z dziedziny finansów wskazują na możliwe zagrożenia związane z zbyt rygorystycznym mechanizmem kontroli.

Duże znaczenie ma fakt, iż mniejsze przedsiębiorstwa wdrażają te zmiany stopniowo, natomiast ogromne podmioty zobligowane są do niemal natychmiastowego stosowania nowych przepisów. W każdym jednak przypadku warto walczyć o to, aby podatek VAT trafił rzeczywiście do budżetu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here