jak zostać testerem oprogramowania

Żaden system wbudowany, ani innego rodzaju oprogramowanie, nie powinien zostać wypuszczony bez należycie przeprowadzonej fazy testów. Za jej realizację odpowiadają wyspecjalizowani testerzy, którzy muszą dysponować szeroką wiedzą. Nie tylko na temat analizowanego kodu.

Co to są testy oprogramowania? Jest to szereg działań mających sprawdzić spójność kodu źródłowego. Istotna jest analiza pod kątem występowania ewentualnych defektów, które mogłyby wpłynąć na wydajność oraz stabilność działania systemu. Nie bez znaczenia są też kwestie bezpieczeństwa. Wszelkiego rodzaju luki i błędy mogą narazić program na ataki. Okażą się one groźne zwłaszcza wtedy, gdy system korzysta z danych wrażliwych.

Jak pracuje tester oprogramowania?

Testami na poziomie modułowym, integracyjnym, systemowym i akceptacyjnym zajmuje się oczywiście tester. W zależności od obranej strategii i potrzeb, korzysta on z manualnych bądź automatycznych technik testowania. W pierwszym przypadku wykonuje ręczną analizę kodu, sprawdzając jego specyfikę i wyłapując ewentualne błędy. Testowanie automatyczne polega natomiast na przygotowaniu specjalnego programu testowego, który wszystkim zajmuje się w sposób automatyczny. Jest to metoda szybsza, ale trudniejsza.

Jak zostać testerem oprogramowania? Konieczna jest znajomość języków programowania, w których napisane zostały programy. Bez tego nie da się zrozumieć i właściwie przeanalizować kodu. To oczywiście nie wszystko. Dobry tester powinien znać najważniejsze narzędzia oraz techniki testowania, musi umieć też znajdować rozwiązanie odkrytych problemów, a także być w stanie odpowiednio scharakteryzować specyfikę testowanego oprogramowania.

To właśnie od testera w dużej mierze zależy, czy gotowy system okaże się odpowiednio stabilny i przydatny. Faza testów to również okazja do tego, aby zadbać o optymalizację kodu. Jak więc zostać testerem? Pomocne w tym okażą się właściwe kursy, najlepiej prowadzone przez uznane i cenione szkoły IT. Szkolenia prowadzone są zarówno dla początkujących, jak i osób, które dysponują już wiedzą na temat testowania, ale chcą ją poszerzyć.

W pierwszym przypadku kursanci najczęściej zapoznają się z manualnymi metodami testowania, które umożliwiają szybkie zapoznanie się z tą dziedziną. Zajęcia oscylują przede wszystkim wokół języków programowania, projektów testerskich, a także wszelkich technik i wiedzy, która pozwala zdobyć wymagające certyfikaty. Dzięki nim, droga do kariery testera stanie otworem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here