Fundusze inwestycyjne a konta oszczędnościowe – podobieństwa i różnice

Coraz więcej osób chce w jakiś sposób zainwestować zgromadzony kapitał, w związku z czym popularność różnych form inwestycyjnych stale rośnie. Wiele osób nie ma jednak wprawy i nie posiada odpowiedniej wiedzy, a w efekcie rezygnują z pomnażania pieniędzy lub inwestują po omacku i nie wiedząc w co. Dlatego postanowiliśmy przedstawić dwa najpopularniejsze cele inwestycyjne – fundusz oraz konta oszczędnościowe.

Czy oszczędności to inwestycja?

Zastanawialiście się kiedyś, czy kiedy odkładacie pieniądze, np. na czarną godzinę, to czy jest to inwestowanie czy tylko przetrzymywanie gotówki? Jeśli nie, to my na to pytanie odpowiemy, że… to zależy. Wszystko zależy od tego jakie kwoty „inwestujemy” w ten sposób i czy odkładamy na bok, do skarpety czy na konto oszczędnościowe. Podstawowym sposobem oszczędzania inwestycyjnego jest właśnie konto oszczędnościowe. Skupione na nim pieniądze mają oczywiście oprocentowanie, jednak nie jest ono wysokie i zwykle starcza na zrównoważenie stopy inflacyjnej. Jednocześnie ryzyko przechowywania pieniędzy na takim koncie jest zerowe, a więc w zupełności możemy mieć pewność, że konta oszczędnościowe są lepszym pomysłem dla osób, które nie mają w sobie żyłki hazardzisty.

Jakie fundusze wybrać?

W funduszach ważny jest przede wszystkim portfel inwestycyjny i jego dywersyfikacja. To dzięki temu rezygnujemy z wysokiego ryzyka i wprowadzamy charakter stały inwestycji. Jest to wciąż jednak bardzo niepewna czynność, która polega na zaufaniu podmiotom prowadzącym działania finansowe oraz stworzenie swojego profilu, który umożliwiłby nam dobry, wyższy z pewnością niż w przypadku konta oszczędnościowego, procent zysku. Dlatego uważa się, że pod kątem finansowym lepiej wyjść można zdecydowanie na renomowanych i rozsądnie wybieranych funduszach inwestycyjnych od Viennalife.

Konto oszczędnościowe różni się w swoim znaczeniu oraz przynoszonych zyskach od funduszu, więc jeśli naprawdę liczymy na zyski i chcemy zainwestować pewną sumę kapitałową, wybór funduszy jest tu naturalny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here