Gdzie po kredyt hipoteczny

Chciałbyś wziąć kredyt hipoteczny, ale nie wiesz, z której oferty powinieneś skorzystać? Przed podjęciem odpowiedniej decyzji, czyli takiej, która będzie dla ciebie jak najbardziej korzystna, warto byś spróbował skorzystać z pomocy tak zwanych porównywarek kredytowych. Czym są porównywarki kredytowe? To strony internetowe, na których znajdziesz zestawione ze sobą różne oferty kredytowe banków. Znajdziesz tutaj podstawowe informacje na temat każdej oferty. Informacje te są standaryzowane, dlatego też porównanie ofert będzie dla ciebie bardzo prostą czynnością. Dzięki temu będziesz doskonale wiedział do jakiego banku najlepiej udać się po kredyt hipoteczny.

Jak porównać oferty kredytów hipotecznych?

Gdzie po kredyt hipotecznyZastanówmy się w jaki sposób dokonać rzetelnego porównania wielu różnych ofert bankowych. Korzystając z porównywarek kredytowych mamy możliwość przeanalizowania poszczególnych parametrów kredytów hipotecznych. Najważniejszym z nich będzie RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę właśnie na ten wskaźnik. Dlaczego warto tak zrobić? Przede wszystkim dlatego, że RRSO pokazuje nam jaki jest całkowity koszt zaciąganego kredytu. RRSO, który wyrażony jest w procentach, zawiera w sobie przede wszystkim odsetki wynikające z oprocentowania kredytu, ale również wszelkie inne opłaty, jakie będzie musiał ponieść kredytobiorca. To przede wszystkim takie koszty jak opłata przygotowawcza, marża banku, opłata za przyznanie kredytu, a także opłata za rozpatrzenie wniosku.

Tak więc te wszystkie elementy zawarte są w RRSO. Pokazuje on nam, jakie koszta wynikają z zaciągnięcia kredytu. Dlatego też zostawiając kilka różnych ofert bankowych będziemy w stanie szybko ocenić, która z nich jest zwyczajnie najtańsza. Warto więc wybrać sobie kilka ofert, które charakteryzują się najniższymi kosztami i dopiero w dalszej kolejności rozpatrywać już tylko te wyselekcjonowane oferty.

Gdzie po kredyt hipoteczny?

Kiedy mamy już wybrane najlepsze oferty pod względem finansowym, warto teraz dokonać kolejnej selekcji biorąc pod uwagę zupełnie inne czynniki. W tym miejscu musimy się zastanowić, jakie są właściwie nasze oczekiwanie. Dlatego też musimy dokładnie określić na ile lat chcemy zaciągnąć zobowiązanie kredytowe. Wydaje się, że maksymalnym pułapem jest tutaj okres 40 letni. Oczywiście możemy również wziąć kredyt hipoteczny na 20 lat. Naturalnie wszystko będzie tutaj zależało od naszych możliwości finansowych. Albowiem kredyt hipoteczny z długim okresem spłaty wiąże się z wysokimi odsetkami, ale jednak również z dość niską ratą miesięczną.

W przypadku kredytów krótkoterminowych, powiedzmy na okres 10 do 15 lat, koszty związane z odsetkami będą oczywiście niższe, jednak wówczas również rata miesięczna może wzrosnąć do bardzo znacznych rozmiarów. Bardzo ważnym czynnikiem jest również wkład własny. Sprawdź jak podchodzą do tego tematu wybrane przez ciebie banki. Czy wymagają wkładu własnego na poziomie 20, czy może 40 % Sprawdźmy jaką dysponujemy gotówką, żeby pokryć wkład własny. Na tym etapie możemy dokonać kolejnej selekcji ofert bankowych.

Spłacanie kredytu hipotecznego

Gdzie po kredyt hipotecznyKiedy już otrzymasz kredyt hipoteczny i będziesz mógł zakupić wymarzoną przez siebie nieruchomość, to w zasadzie można powiedzieć, że dopiero zaczynają się schody. Albowiem teraz przez najbliższe 30, lub też powiedzmy 40 lat, będziesz musiał co miesiąc odprowadzać określoną kwotę na spłatę raty. I nie będzie to kwota mała. Zazwyczaj raty kredytów hipotecznych kształtują się na poziomie od 1000 do około 2000 zł miesięcznie, w zależności oczywiście od tego jaką kwotę mamy do spłacenia i na jaki okres zaciągnęliśmy zobowiązanie. Niemniej jednak warto zwrócić od razu uwagę, że jest to suma znaczna i niewątpliwie będzie stanowiła ważny element domowego budżetu. Dlatego też musisz się liczyć również z tym, że przez tak długi okres obsługi kredytu może dojść do sytuacji, kiedy nie będziesz w stanie zapłacić miesięcznej raty.

Kłopoty finansowe mogą bowiem spotkać każdego z nas. Utrata pracy, czy też choroba mogą znacznie pogorszyć nasze możliwości finansowe, z którymi nie mieliśmy do czynienia przed zaciągnięciem kredytu. Jak wybrać takiej sytuacji? Jak poradzić sobie, kiedy nie jesteśmy w stanie zapłacić miesięcznej raty kredytu? W takim wypadku zdecydowanie warto od razu poinformować bank i wspólnie dojść do konsensusu. Bank może na przykład zwolnić nas na okres powiedzmy miesiąca albo dwóch ze spłaty kredytu. Taki czas może dać nam szansę na finansowe odbudowanie się i powrót do regularnej obsługi kredytu. Oczywiście bank wcale nie musi się zgodzić na takie rozwiązanie i iść nam na rękę. Jednak zawsze warto podjąć takie negocjacje. Będzie to lepsze rozwiązanie niż chowanie w głowy w piasek i udawanie że nie mam żadnych problemów finansowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here