Kredyt na dom

Ceny na rynku nieruchomości w Polsce, a także średnie zarobki w naszym kraju powodują, że zakup domu za gotówkę dla większości z nas jest w zasadzie nieosiągalny. Dlatego też warto zastanowić się nad ofertami banków w zakresie kredytów hipotecznych. Dla wielu z nas może to być jedyna opcja na zakup własnego domu. Jednak jeśli perspektywie mamy wiecznie wynajmowanie mieszkania, to możliwość zakupu domu i spłacania rat kredytu wydaje się jednak rozwiązaniem dużo bardziej dla nas korzystnym. Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnorodnych ofert kredytów na dom proponowanych przez banki. Mogą one się między sobą zasadniczo różnić. Jak wybrać ofertę, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia? Jeśli nie mamy odpowiednich wiadomości w kwestii finansów, warto poradzić się doradcy finansowego. Oczywiście taka usługa może trochę kosztować, jednak finalnie możemy sporo zaoszczędzić. Doradca finansowy pomoże nam tak dobrać ofertę, żebyśmy nie ponieśli zbyt wysokich kosztów podczas obsługi kredytu. Kredyt na dom to produkt bankowy dzięki któremu będziemy mogli zamieszkać we własnym domu.

Jak uzyskać kredyt na dom?

Kredyt na domZastanówmy się w tym miejscu, w jaki sposób możemy uzyskać kredyt na dom. Przede wszystkim niezależnie od oferty z jakiej skorzystamy, aby uzyskać kredyt na dom powinniśmy wykazać się zdolnością kredytową na odpowiednim poziomie. Aby nank ocenił pozytywnie nasze możliwości finansowe co do spłaty kredytu, powinniśmy dysponować wysokimi średnimi miesięcznymi zarobkami. Niewątpliwie banki biorą również pod uwagę formę naszego zatrudnienia. Jeśli pracujemy na umowę o pracę na czas nieokreślony jest to znacznie bardziej korzystnie oceniane przez bank, niż gdybyśmy pracowali na tzw. umowie śmieciowej. Oczywiście bardzo ważne są również wysokości naszych zarobków. W przypadku małych zarobków naszą zdolność kredytową możemy podnieść jedynie poprzez wzięcie wspólnie kredytu z drugim kredytobiorcą. To znaczne ułatwienie na przykład w przypadku małżeństw. Na naszą zdolność kredytową wpływają również nasze wcześniejsze zobowiązania finansowe i kredyty. Zła historia kredytowa, która wynika z opóźnienia w spłacaniu poprzednich kredytów, może znacznie pogorszyć nasz wizerunek finansowy w oczach banku.

Jaki kredyt hipoteczny wybrać?

Jak na ofertę kredytową warto wybrać? Oczywiście tę, która będzie dla nas najbardziej korzystna. A najbardziej korzystną ofertę dla kredytobiorcy jest ta, która jest zwyczajnie najtańsza. Jak to sprawdzić? Wystarczy że ocenimy całkowite koszty naszego kredytu. Oczywiście najważniejsze jest w tym wypadku oprocentowanie kredytu i wynikające z niego odsetki. To podstawowy koszt każdego kredytu. Jednak nie możemy kierować się tylko i wyłącznie wysokością oprocentowania. W skład kosztów kredytu wchodzą również inne opłaty, które należy ponieść jeszcze przed uruchomieniem linii kredytowej. W tym miejscu więc warto zwrócić uwagę przede wszystkim na opłatę przygotowawczą, opłatę za rozpatrzenie wniosku, opłatę za przyznanie kredytu, a także marżę banku. Nierzadko są to znaczne koszta, które wpływają na wysokość całego kredytu, a zatem również na koszt jaki musi ponieść kredytobiorca w trakcie obsługi tego kredytu. Aby móc oszacować koszt kredytu powinniśmy wziąć pod uwagę wskaźnik RRSO. Jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania i zawiera ona sobie zarówno wszelkie opłaty, jak i odsetki wynikające z oprocentowania. Dzięki RRSO jesteśmy w stanie szybko i klarownie porównać wiele ofert różnych banków.

Co zrobić, kiedy nie mamy środków na spłatę raty?

Kredyt na domObsługa kredytu hipotecznego stanowi spore obciążenie do domowego budżetu. Raty miesięczne mogą kształtować się nawet na poziomie około 1000, czy też nawet 2000 zł. Jest to spory wydatek. Nierzadko dochodzi do sytuacji kiedy kredytobiorcy nie są w stanie regularnie spłacać rat kredytu na dom. Problemy finansowe mogą dotknąć każdego z nas. Jak wybrnąć z takiej sytuacji w przypadku kredytu hipotecznego? Przede wszystkim kiedy wiemy, że mamy problem ze spłatą swojego zobowiązania, to od razu powinniśmy poinformować o tym bank. Przede wszystkim warto rozmawiać, aby znaleźć wspólne rozwiązanie dla danej sytuacji. Być może bank zdecyduje się zaproponować nam tak zwane wakacje kredytowe. Wówczas na przykład przez dwa lub trzy miesiące nie spłacalibyśmy rat kredytu. To pozwoliłby nam stanąć na nogi i powrócić po wyznaczonym czasie do regularnej obsługi kredytu. Oczywiście nie każdy bank zaoferuje nam taką propozycję. Jednak zawsze warto próbować rozmawiać z przedstawicielem banku. Zdecydowanie problemu tego nie wolno zamiatać pod dywan. Niespłacone raty kredytu będą nam się kumulować, a bank będzie wysyłał nam regularnie monity. Zepsuje nam to również naszą historię kredytową w BIK. Zdecydowanie warto więc nie dopuszczać do takich sytuacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here