Nowoczesne systemy fotowoltaiczne

Jeszcze nie dawno temat fotowoltaiki nie był tak oczywisty jak dzieje się to dziś. Obecnie jest to system szeroko dostępny i popularny. Państwo wspiera takie innowacje finansowo, dlatego liczba zainteresowanych wzrasta.

O czym warto wiedzieć na początek

Motywacja w podjęciu decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych, często ma swoje korzenie w naszych wydatkach. Inwestycja w takie rozwiązanie sprowadza rachunki za prąd praktycznie do zera na wiele lat. Biorąc fotowoltaikę razem z montażem, zapłacimy mniejszy vat. Ponadto jest możliwość otrzymania dotacji.

Jeśli nie chcemy angażować innych, montaż fotowoltaiki wykonamy sami. Wystarczy podstawowa wiedza na temat elektryki i budowy. Musimy jednak wiedzieć, że zlecając prace wyspecjalizowanym firmom, otrzymamy długą gwarancję. Warto przeanalizować co nam się bardziej opłaca.

Jak zacząć?

Ważną rzeczą będzie wysokość rachunków za prąd. Na tej podstawie oszacujemy ile zużywamy energii w czasie roku. Stąd dowiemy się jak dużą instalację będziemy potrzebować. Bierzemy również pod uwagę ewentualne podwyżki za prąd, oraz delikatne zużycie paneli z biegiem lat. W każdej chwili jednak jest możliwość rozbudowy instalacji.

Szukamy niezacienionego miejsca na dachu lub gruncie. Montaż fotowoltaiki wykonujemy w miejscu nasłonecznionym, jest to bardzo ważne w efektywnym działaniu. Należy się upewnić, że na panele nie będzie padać żaden cień, gdyż to negatywnie wpływa na ich wydajność.

O czym jeszcze warto pamiętać

Najczęściej panele fotowoltaiczne montuje się na dachu o kierunku południowym. Kierunki wschód – zachód również są wykorzystywane. Należy sprawdzić nośność dachu na którym umieścimy panele. Montaż fotowoltaiki pionowo na ścianie nie jest najlepszym rozwiązaniem.Taki system na co dzień nie wymaga praktycznie żadnej obsługi z naszej strony. Zyski szacuje się po około pięciu latach użytkowania.

Do instalacji może się przyłączyć zakład energetyczny. Nastąpi wymiana licznika. Odbierze od nas nadmiar wyprodukowanego prądu. Otrzymanie dotacji nie jest trudne. Wniosek należy złożyć przez internet. Będą potrzebne faktury oraz zaświadczenie, że instalacja została podłączona do sieci. Otrzymane pieniądze z dotacji nie są opodatkowane.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here