Porównanie kredytów hipotecznych

Kredyt hipoteczny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby zakupić dom lub mieszkanie, jednak nie dysponują odpowiednią gotówką na realizację tego celu. Na rynku znajdziemy wiele ofert kredytów hipotecznych proponowanych przez niemalże wszystkie banki. Niektóre z nich będą dla nas bardziej, inne z kolei mniej korzystne. Dla osoby, która nie jest dobrze zorientowana w kwestii finansów, wybranie odpowiedniej dla siebie oferty kredytu hipotecznego może być zadaniem trudnym, a wręcz niewykonalnym. Dlatego też mamy dwa sposoby na znalezienie najlepszej oferty bankowej – albo sami wyedukujemy się tym temacie, albo skorzystamy z pomocy doradcy finansowego. Pierwsza opcja jest bardzo czasochłonna, druga z kolei generuje dodatkowe koszty. Sami musicie zdecydować Jaką drogę wybrać.

Niemniej jednak podpisywanie umowy kredytowej z bankiem w bez jakiejkolwiek wiedzy finansowe, czy też pomocy ze strony fachowców, wiąże się ze sporym ryzykiem. Możemy bowiem wybrać ofertę, która w porównaniu z innymi będzie znacząco niekorzystna. A musimy pamiętać, że zobowiązanie finansowe wynikające z kredytu hipotecznego jest przede wszystkim zobowiązaniem długoterminowym. Kredyty hipoteczne zaciągamy bowiem zwykle na kilkadziesiąt lat. Jak więc wybrać odpowiednią ofertę? Jak porównać wiele różnych ofert bankowych?

Porównywanie kredytów hipotecznych

Porównanie kredytów hipotecznychW jaki sposób możemy dokonać porównania wielu ofert kredytów hipotecznych w proponowanych nam przez banki? Przede wszystkim powinniśmy w tym celu skorzystać z tak zwanych porównywarek kredytowych. Są to swego rodzaju portale internetowe, na których znajdziemy zestawienie ofert kredytów hipotecznych w zasadzie wszystkich banków. Jest to bardzo pomocne rozwiązanie, albowiem nie musimy odwiedzać wszystkich stron internetowych banków po kolei. Co więcej, dzięki takiemu zestawieniu możemy szybko dokonać również analizy porównawczej pomiędzy wieloma różnymi ofertami.

Jak korzystać z porównywarek kredytowych?

W takim razie na co należy zwrócić uwagę, aby móc szybko dokonać analizy porównawczej ofert bankowych? Jak doskonale wiemy, kredyty hipoteczne wiążą się z określonymi kosztami. Dlatego też powinniśmy porównać koszty jakie będziemy musieli ponieść przy wyborze konkretnej oferty bankowej. Jak szybko przeprowadzić taką analizę? Wystarczy, że rzucimy okiem na parametr RRSO. Jest to roczna rzeczywista stopa oprocentowania, która zawiera w sobie nie tylko odsetki wynikający z oprocentowania kredytu, ale również wszelkie inne dodatkowe opłaty, taki jak opłata za rozpatrzenie wniosku, marża banku, czy też opłata za udzielenie kredytu. Tak więc zamiast rozpatrywać wszystkie koszty osobno, możemy przeanalizować tylko i wyłącznie ten jeden parametr, aby ocenić realne koszty z jakimi musimy się liczyć. Ten kredyt hipoteczny, który będzie mógł się wykazać najniższym RRSO, będzie dla nas najbardziej korzystnym rozwiązaniem pod względem finansowym.

Musimy sobie jednak zadać pytanie, czy jest to jedyny parametr jakim będziemy się kierować przy wyborze oferty kredytowej? Albowiem jeśli chcemy na przykład zaciągnąć kredyt na 40 lat, to musimy brać pod uwagę tylko te oferty bankowe, które taki okres spłaty kredytu przewidują. Ważna jest również wysokość raty miesięcznej. Jeśli zarabiamy dosyć niewiele, niemalże na granicy zdolności kredytowej, to nie będziemy mogli sobie pozwolić na wysoką ratę miesięczną. Dlatego też będziemy szukali takie oferty bankowej, która proponuje nam ratę jak możliwie najmniejszą. Kwestię tę musimy oczywiście przeanalizować jeszcze przed wyborem odpowiedni oferty bankowej.

Obsługa kredytu hipotecznego

Porównanie kredytów hipotecznychNa czym polega obsługa kredytu hipotecznego? Przede wszystkim przez wyznaczony okres, czy to będzie 30, czy też może 40 lat, będziemy musieli każdego miesiąca odprowadzać odpowiednią kwotę, która będzie pokrywała ratę miesięczną naszego kredytu. Musisz wiedzieć, że raty kształtują się na poziomie od 1000 do 2000 zł w zależności od wysokości kredytu i określonego okresu spłaty. Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że jest to kwota, która będzie nam zabierała znaczne środki z domowego budżetu. Dlatego musimy już na początku zadać sobie na pytania, czy jesteśmy w stanie pozwolić sobie na taki wydatek. Naturalnie większość z nas, zanim zdecyduje się na zakup domu, czy też mieszkania w kredycie hipotecznym, zmuszona jest do wynajmowania mieszkania. W tym wypadku koszty wynajmu oscylują mniej więcej na podobnym poziomie, jak raty miesięczne przy kredycie hipotecznym.

Jeśli więc do tej pory wynajmowałeś mieszkanie i płaciłeś powiedzmy 1500 zł miesięcznie, to będziesz również w stanie płacić ratę za zakup mieszkania. Oczywiście przy obsłudze kredytu, która przecież będzie trwałą wiele lat, może dojść do sytuacji kiedy będziemy mieli spore problemy finansowe i nie będziemy w stanie spłacać raty kredytu. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Wówczas warto zwrócić się z tym problemem do samego banku. Być może bank będzie chciał udzielić ci na tak zwanych wakacji kredytowych, czyli wstrzymać się z pobieraniem od ciebie miesięcznych rat na okres powiedzmy kilku miesięcy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here