umowa o pracę
Fot. Pexels.com

Umowa o pracę jest jedną z najchętniej zawieranych przez pracowników. Daje im to nie tylko stabilizację, ale także różnego rodzaju benefity, z których nie mogliby skorzystać przy innym rodzaju umowy. Warto wiedzieć co wynika z różnych rodzajów umów pracowniczych.

Przeczytaj też: http://www.synat.pl/rodzaje-umow-o-prace/

Co musi zawierać umowa o pracę?

Umowa o pracę to dokument, który ma zabezpieczyć obie strony kontraktu do wywiązywania się z założonych postanowień. Najlepiej zawierać umowy pisemne, w dwóch egzemplarzach.

Najważniejsze elementy takiej umowy:

  • rodzaj umowy (na czas nieokreślony, na okres próbny),
  • data rozpoczęcia i ewentualnie zakończenia pracy,
  • wymiar czasu pracy (1 etat, ½ etatu, ¾ etatu),
  • wysokość wynagrodzenia,
  • zakres obowiązków.

Niekiedy umowa może zawierać także inne elementy jak miejsce wykonywania obowiązków, godziny pracy.

Rodzaje umowy o pracę

Pierwszym rodzajem umowy o pracę jest umowa na okres próbny. Okres tej umowy wynosi 3 miesiące. Przynajmniej zwyczajowo ponieważ pracodawca ma możliwość zawarcia takiej umowy także na czas nieokreślony, inny i dłuższy okres niż 3 miesiące np. w przypadku zastępstwa.

Zwyczajowo jest to okres, w którym zarówno pracodawca jak i pracownik decydują czy dalsza współpraca będzie dla nich satysfakcjonująca. Ten krótki okres ma pokazać czy pracownik nadaje się na dane stanowisko oraz czy pracodawca wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Najczęściej po okresie próbnym pracodawca oferuję umowę na czas określony. Warto pamiętać, że obecnie można zawrzeć taką umowę na maksymalnie 36 miesięcy. Poza maksymalną ilością miesięcy liczy się również ilość umów. Po zawarciu trzeciej umowy pomiędzy tym samym pracownikiem i pracodawcą to czwarta musi być już umową na czas nieokreślony.

Umowa na czas nieokreślony to ostatni rodzaj umowy o pracę. Jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych przez pracowników. Takie stosunek pracy pozostaje, aż do momentu przejścia pracownika do innej firmy, czy emerytury.

Warto pamiętać także o wypowiedzeniu umowy o pracę. W przypadku pracy poniżej 6 miesięcy ten okres to 2 tyg, kiedy pracownik jest w firmie powyżej pół roku, ale poniżej 3 lat ma 1 miesiąc okresu wypowiedzenia, a powyżej 3 lat są to, aż 3 miesiące.

Zobacz też: http://szkolajutra.pl/czym-jest-urlop-pracowniczy-zasady-przyznawania/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here