Utrata pracy a kredyt gotówkowy – co zrobić? Czy warto się ubezpieczyć?

Utrata pracy może spotkać każdego i z reguły jest dużym problemem. Sytuacja jest jeszcze gorsza, jeżeli masz zaciągnięty kredyt gotówkowy. Jak wybrnąć z tych kłopotów?

Ubezpieczenie kredytu od utraty pracy

W życiu warto myśleć perspektywicznie i starać się przewidzieć to, jaki obrót sprawy mogą dla nas przybrać w przyszłości. Dlatego zanim podpiszesz umowę, zastanów się nad ubezpieczeniem kredytu od utraty pracy. Jest to ubezpieczenie opcjonalne, które może ustrzec cię przed problemami. Taki kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem znajdziesz i wyślesz wniosek online w serwisie TotalMoney, nie powinno to być trudne.

Decydując się na ubezpieczenie, trzeba jednak mieć na uwadze, że jeśli stracisz pracę, nie pokryje ono całkowitego kosztu kredytu, lecz pewną określoną liczbę rat, zwykle przez okres dwunastu miesięcy. To więc nie uwolni cię całkowicie od problemu, ale zyskasz cenny czas, który będziesz mógł wykorzystać na spokojne poszukanie nowej pracy.

Trzeba tutaj zaznaczyć, że aby wypłacono ci takie świadczenie, muszą być spełnione konkretne warunki. Stanie się tak w sytuacji, jeśli utracisz pracę z winy pracodawcy i uzyskasz status osoby bezrobotnej.

Wydłużenie okresu spłaty

Jeżeli stracisz pracę, a się nie ubezpieczyłeś, możesz podjąć negocjacje z bankiem. Najczęściej da się jakoś dogadać. Bank może zaproponować ci kilka opcji. Jedną z nich jest wydłużenie okresu kredytowania.

Takie rozwiązanie nie zwolni cię z konieczności spłaty rat, ale przy dłuższym okresie kredytowania, ich wartość oczywiście będzie mniejsza. Jeśli stracisz pracę, stracisz też dochody, a w takiej sytuacji niższe raty do zapłaty są z pewnością mile widziane.

Mankamentem tej strategii jest to, że w efekcie całkowity koszt kredytu będzie większy. Kiedy już uda ci się znaleźć nową pracę, będziesz mógł znowu skrócić okres kredytowania, spłacając całość pożyczki albo dwie raty miesięcznie zamiast jednej.

Zawieszenie spłaty kredytu

Innym możliwym rozwiązanie jest zawieszenie spłaty kredytu. Może ono być całkowite albo dotyczyć jedynie kapitału. W tej drugiej sytuacji nadal musiałbyś spłacać odsetki, ale właśnie – tylko odsetki. Jest to więc i tak już duże ułatwienie.

Pożyczka dla bezrobotnych

Innym sposobem, do którego można się uciec w sytuacji utraty pracy, jest zaciągnięcie pożyczki dla bezrobotnych. Duże znaczenie ma tu jednak moment, w którym złożysz wniosek – niezwykle istotne jest, żeby wniosek złożyć zanim zaczniesz się spóźniać z ratami kredytu. Chodzi o to, że firmy pożyczkowe weryfikują pożyczkobiorców, więc jeśli zamierzasz starać się o pożyczkę, lepiej zrób to, zanim twoje nazwisko zacznie figurować w bazach dłużników.

Niektóre firmy udzielając pożyczki, nie wymagają od ciebie stałej formy zatrudnienia – i tu również osoba, która straciła pracę, może szukać swojej szansy. Potrzebne jest wprawdzie stałe źródło dochodu, ale część firm pożyczkowych akceptuje w tej roli na przykład pieniądze z 500+ albo alimenty. Istnieje też możliwość ubiegania się o pożyczkę z poręczycielem.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że pożyczka nie jest ostatecznym rozwiązaniem problemów, bo przecież w końcu i ją będziesz musiał spłacić. To rozwiązanie tymczasowe, pozwalające zyskać czas, którego będziesz potrzebował, by znaleźć nową pracę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here