Michał Anioł

Michelangelo Buonarroti zdobył niezwykłą popularność, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów wszech czasów. Pochodził z Włoch, był nie tylko malarzem, ale też rzeźbiarzem i architektem. Był zdecydowanie czołową postacią renesansu. Michał Anioł już od wczesnych lat młodzieńczych pragnął zostać artysta. W wieku 13 lat dołączył do zespołu pracowni malarskiej braci Ghirlandio. Po 2 latach zakończył pracę w tym miejscu, doszedł do wniosku, że malarstwo go nudzi. Wtedy zapragnął studiować rzeźbę. Wkrótce okazało się, że to był dobry wybór, ponieważ Michał Anioł wykazał się ogromnym talentem rzeźbiarskim, przez co wzbudzał zazdrość wśród pozostałych artystów.

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/michal-aniol-jaki-byl-ten-wybitny-artysta-czy-dal-sie-lubic/

Największe dzieła Michała Anioła

Michał Anioł w roku 1496 przeniósł się do Florencji, a następnie udał się do Rzymu. Po 4 latach stworzył niezwykłe dzieło, które do dnia dzisiejszego budzi zachwyt wśród większości ludzi. Jest to niezapomniany widok. Mowa o arcydziele „Pieta”, obecnie znajdującym się w Rzymie w Bazylice św. Piotra. Po roku Michał Anioł wrócił z powrotem do Florencji i zaczął pracę nad kolejnym dziełem. Zaczął rzeźbić, tak powstał posąg Dawida. Ta rzeźba obfituję w niezwykłą siłę. Dzisiaj możemy ją podziwiać w Galleri dell’Accademia. Michał Anioł był perfekcyjnym rzeźbiarzem, dopracowywał każdy szczegół, dzięki czemu jego pracę są tak prawdziwe i wyjątkowe.

Czy Michał Anioł był lubiany?

Co do tego, że Michał Anioł był niezwykłym i uzdolnionym artystą nikt nie ma wątpliwości, jednak jak było z jego charakterem? Michał Anioł nie był towarzyską osobą, większość swojego czasu spędzał w samotności. Nie posiadał przyjaciół. Oprócz tego był też porywczy, gburowaty, skory do kłótni i pogardliwy wobec innych ludzi. Artysta nie był również urodziwy, miał krzywy nos, był niski, szczupły i chorowity. Miał trudny charakter, ale walczy głównie z silniejszymi od siebie, nie wyżywał się na słabszych. Jako artysta czuł się silny, nie widział powodu, by ustępować, nawet jeżeli była to osoba ustawiona w hierarchii społecznej na samym szczycie. Michał Anioł nie dążył do tego by być sławnym, walczył wyłącznie o swoje projekty, ponieważ wiedział, że są naprawdę dobre.

Zobacz też: http://szkolajutra.pl/auguste-renoir-przedstawiciel-nurtu-impresjonistycznego/

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here