Jak wygląda raport w BIK? Na co zwrócić uwagę?

Raport w BIK do szczegółowa informacja o historii kredytowej, która gromadzona jest przez Biuro Informacji Kredytowej. Sprawdzenie raportu BIK umożliwia wstępne oszacowanie szansy na udzielenie pożyczki. W jaki sposób możemy sprawdzić naszą zdolność kredytową i co wynika z raportu?

Istnieje wiele momentów, w których warto zdecydować się na kredyt gotówkowy lub takie usługi, jak szybka pożyczka. Warto jednak mieć wcześniej pewność, że będziemy mogli je uzyskać. Aby to sprawdzić, warto posłużyć się raportem BIK. Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich (ZBP), zrzeszający polskie banki komercyjne i państwowe. W BIK przechowywane są informacje dotyczące naszej zdolności i historii kredytowej.

Raport w BIK – to od niego może zależeć decyzja o udzieleniu pożyczki

Decydując się na pożyczkę lub kredyt, informacja o jej przyznaniu (lub odrzuceniu) automatycznie trafia do rejestru BIK. Chociaż istnieją firmy pożyczkowe, które łagodnie podchodzą do kwestii historii naszego zadłużenia, to i tak warto przecież wiedzieć, jak wygląda nasza pozycja w Biurze Informacji Kredytowej. To bowiem na jej podstawie banki i firmy pożyczkowe udzielają kredytów i pożyczek – na decyzję o ich przyznaniu wpływa nasza historia w BIK, zawierająca informacje o wszystkich wcześniejszych zobowiązaniach, udzielonych kredytach, a także wnioskach odrzuconych. Nasza historia kredytowa w BIK dla pożyczkodawcy stanowi podstawę do oceny naszej wiarygodności i płynności finansowej.

Jak sprawdzić raport BIK?

Wiedząc już, dlaczego warto sprawdzać co jakiś czas nasz wpis w BIK, zwłaszcza przed staraniem się o pożyczkę lub kredyt, pozostaje pytanie, w jaki sposób można to zrobić? Aby mieć dostęp do informacji, należy założyć konto na stronie internetowej BIK, a następnie je zweryfikować za pomocą przesłania skanu dowodu osobistego. Po pozytywnej weryfikacji musimy wybrać odpowiedni pakiet usługi – niestety, raporty BIK nie są darmowe. Istnieją dwa rozwiązania: pojedyncza usługa (koszt: 39 zł) lub pakiet obejmujący wygenerowanie 12 raportów w dowolnym momencie w przyszłości (koszt: 99 zł). Po dokonaniu opłaty uzyskamy dostęp do naszego indywidualnego raportu BIK, na podstawie którego przyznawane są pożyczki, chwilówki i kredyty. Nasza zdolność kredytowa będzie oszacowana liczbowo za pomocą specjalistyczne scoringu, czyli oceny punktowej BIK.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here