Uzyskaj dofinansowanie na ekologiczne rozwiązania

Poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstw to temat, który od ponad roku stanowi ważny element strategii MŚP, a także spółek o średniej kapitalizacji. Jest to efekt pojawienia się bezzwrotnej dotacji na ten cel oferowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusze na ekologiczne rozwiązania pochodzą z FENG, a więc Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027. Pierwszy nabór wniosków miał miejsce w 2023 roku i cieszył się dużą popularnością wśród przedsiębiorców. Nie każdy z nich uzyskał dofinansowanie, jednak warto pamiętać, że kredyt ekologiczny jest również dostępny w roku bieżącym. Jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie bezzwrotnej dotacji? Zapraszamy do lektury.

Jakie działania inwestycyjne obejmuje kredyt ekologiczny?

Zakres inwestycji, które może zaplanować przedsiębiorca ubiegający się o kredyt ekologiczny jest bardzo szeroki. Podejmowane działania muszą skupiać się na modernizacji infrastruktury w taki sposób, aby procesy realizowane w ramach funkcjonowania firmy odbywały się przy mniejszym zużyciu energii. Kredyt ekologiczny jest więc możliwy do uzyskania jeśli planujemy: termomodernizację budynku, usprawnienia linii technologicznych, instalację nowoczesnego oświetlenia, wdrożenie energooszczędnego systemu ogrzewania/wentylacji/klimatyzacji, montaż odnawialnych źródeł energii czy też zakup środków niematerialnych np. licencji czy projektów technicznych. Zaplanowane działania inwestycyjne muszą znajdować uzasadnienie w przeprowadzonym audycie energetycznym. Załączony dokument powinien wykazywać, że środki uzyskane w ramach kredytu ekologicznego umożliwią nam zwiększenie efektywności energetycznej o co najmniej 30%.

Co należy zrobić, aby trzymać kredyt ekologiczny?

Pomimo tego, że kredyt ekologiczny stanowi bezzwrotną dotację, jego uzyskanie zależy w dużej mierze od zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. W związku z tym, w pierwszej fazie pozyskiwania kredytu wybrany przez nas bank komercyjny musi przeanalizować naszą sytuację i zdecydować o przyznaniu promesy bądź podpisaniu warunkowej umowy kredytowej. Następnie, przedsiębiorca składa stosowny wniosek do BGK. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu, przedsiębiorca może bez przeszkód podpisać umowę kredytową z bankiem komercyjnym oraz umowę o dofinansowanie inwestycji z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Po zrealizowanej inwestycji następuje jej rozliczenie, a więc sprawdzenie czy założone cele zostały osiągnięte. Dopiero wówczas premia ekologiczna może zostać przyznana.

Pomocna dłoń w zakresie uzyskania kredytu ekologicznego

Obecnie, wielu reprezentantów MŚP oraz spółek mid-cap/small mid-cap planuje inwestycje ekologiczne, lecz często potrzebują oni wsparcia merytorycznego w zakresie oceny zaplanowanych przez nich działań. Jeśli nie masz pewności czy Twoja inwestycja spełnia warunki i kwalifikuje się pod kredyt ekologiczny, koniecznie zasięgnij porady ekspertów działających w tym obszarze. GS Energia pomoże Ci ocenić czy Twoja koncepcja jest prawidłowa i jakie są Twoje szanse na dofinansowanie. Zlecony audyt energetyczny rozwieje wszelkie wątpliwości i okaże się cennym drogowskazem jeśli chodzi o zwiększenie energooszczędności oraz dalszy rozwój Twojego przedsiębiorstwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here