Kredyt mieszkaniowy

Własne mieszkanie to bez wątpienia marzenie każdego z nas. Wyprowadzając się z domu rodzinnego nierzadko jesteśmy zmuszeni do wynajmowania mieszkania lub pokoju z innymi lokatorami. Każdy z nas marzy o niezależności i odrobinie prywatności. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na zakup[ własnego, nawet najmniejszego mieszkania. Ceny są na tyle wysokie, że rzadko kto posiada oszczędności w odpowiedniej wysokości. Rozwiązaniem problemów wielu starających się omieszkanie jest kredyt mieszkaniowy jaki można uzyskać w banku osiągając odpowiednią zdolność kredytową oraz posiadając środki w odpowiedniej wysokości na pokrycie wkładu własnego, który obecnie wynosi 20% wartości mieszkania. Istnieją oczywiście sposoby aby uzyskać taki kredyt bez wkładu własnego. Jak wylicza się zdolność kredytową? Ile kosztuje kredyt mieszkaniowy? Jak poradzić sobie z wkładem własnym? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Kredyt mieszkaniowy – Mieszkanie dla Młodych

Kredyt mieszkaniowy - Mieszkanie dla MłodychMieszkanie dla Młodych to program rządowy, którego celem była pomoc młodym małżeństwom w zakupie mieszkań. Była to pomoc finansowa polegająca najczęściej na pokryciu wkładu własnego, niezbędnego do otrzymania kredytu hipotecznego. Program ten był bardzo popularny, skorzystało z niego mnóstwo par, a rząd zaktywizował w ten sposób rynek mieszkaniowy. Niestety, od roku program nie działa. Rząd najwyraźniej uznał, że spełnił swoją rolę i nie ma potrzeby dalszego przekazywania środków. Możliwe, że program jeszcze powróci w takiej lub zmienionej formie. Dużo się mówi na przykład o programie Mieszkanie+, który ma już niedługo wystartować. Ma on polegać na budowie tanich mieszkań. Cena ma wynikać z tego, że grunty pozyskane pod budowę takich budynków mają być przekazane za niewielką opłatą lub za darmo jak wkład w budowę.

Zdolność kredytowa

Podstawową sprawą przy ubieganiu się o jakikolwiek kredyt w banku jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. W przypadku kredytów mieszkaniowych tym bardziej, ponieważ opiewają one na kilkuset tysięczne sumy. Skutkiem tego jest oczywiście bardzo duża wysokość raty, jaką co miesiąc będziemy musieli spłacać. Zdolność kredytowa obliczana jest właśnie po to, aby bank miał pewność, że spłata raty nie nadwyręży zbytnio budżetu domowego kredytobiorcy i będzie on w stanie regularnie spłacać zaciągnięty kredyt.

Do oceniania zdolności kredytowej służą specjalne bankowe algorytmy współpracujące z analitykiem bankowym. Do jej obliczenia niezbędne będzie podanie wysokości i źródła naszych zarobków, wskazanie obecnych obciążeń kredytowych oraz wysokości spłacanych rat. Będziemy musieli także podać wysokość stałych wydatków gospodarstwa domowego. Dopiero po zsumowaniu wszystkich tych kwot oraz dodaniu ewentualnej raty nowego kredytu bank będzie mógł ocenić czy stać nas na kredyt. Mając takie dane możemy również sami obliczyć sobie tę zdolność korzystając z internetowych kalkulatorów. Co więcej, jeśli wiemy w jaki sposób wyliczana jest zdolność, to możemy zacząć działać nieco szybciej. Jeśli wiemy, że będziemy ubiegali się o kredyt to kilkanaście miesięcy wcześniej możemy zadbać o to, aby spłacić w całości wszystkie pozostałe zobowiązania i pozbyć się nie potrzebnych stałych wydatków. Zadbajmy również o regularne i wysokie wpływy z tytułu umowy o pracę. Jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy nie powinniśmy mieć kłopotów z uzyskaniem pozytywnej opinii odnośnie naszej zdolności kredytowej.

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnegoBo zaostrzeniu wymagań kredytowych przez Komisję Nadzoru Finansowego konieczne stało się posiadanie wkładu własnego w przypadku chęci pozyskania kredytu hipotecznego. Kilka lat temu nie było to wymagane. Wystarczyło jedynie posiadać zdolność kredytową i odpowiednio duże zarobki. Obecnie wysokość wkładu własnego to aż 20%. Przy cenach mieszkań często przekraczających 500000 zł wkład własny wynosi więc aż 100000 zł. Nie każdy może sobie pozwolić na zapłacenie takiej sumy, dlatego wciąż mnożą się pomysły na to jak dostać kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego.

Istnieje na to kilka sposobów. Jednym z nich jest proponowane przez banki dodatkowe ubezpieczenie. Pozwala ono obniżyć wymagany prób wkładu własnego do 10% wartości nieruchomości. Niestety wraz z wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia rośnie także wysokość raty kredytowej. Jest to jednak jakiś sposób na zmniejszenie wkładu własnego. Innym pomysłem jest posiadanie nieruchomości jako zabezpieczenie. Może to być inne mieszkanie lub działka pod budowę domu. Nie musi być naszą własnością. Może to być nieruchomość kogoś bliskiego. Możemy także skorzystać z darowizny od członka rodziny. Darowizny takie do kwoty 19000 zł nie są opodatkowane.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here