królowa nauk

Ta dziedzina nauki liczy sobie tyle lat ile na świecie istnieje homo sapiens – człowiek myślący. Dziś jest obecna w każdej obligatoryjnej szkole, jako przedmiot obowiązkowy. Na uczelniach technicznych jest podstawowym narzędziem pracy, a w życiu codziennym dotyka nas tak często, że wręcz nieraz ignorujemy jej znaczenie. To oczywiście matematyka – królowa nauk.

Matematyka – królowa nauk!

Uczniowie często nie przepadają za uczeniem się tego przedmiotu szkolnego. Czują niechęć, odrazę, zwątpienie przy problematycznych sytuacjach, które niejednokrotnie wynikają w toku rozwiązywania skomplikowanych zadać arytmetycznych. Niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy z tego co robią, popełniają błędy, zawodzą się a niechęć do matematyki wzrasta. To bardzo częste i złe podejście.Warto sobie uświadomić, że matematyka jest wszędzie. Pojawia się niemal w każdej dziedzinie życia i dotyka każdego z nas w każdy dzień co najmniej po kilkakroć.

Matematyka to przed wszystkim cyfry i liczby. To dziedzina oparta na ustalonym systemie, gdzie poszczególne znaki odzwierciedlają jakąś wartość. System ten jest w nas tak głęboko zakorzeniony, że rozumiemy go niemal bez zastanawiania się. Co dzień gdy patrzymy na zegarek, widzimy tarczę na której są liczby i wskazówki. Nie potrzebujemy wiele myśleć by już wiedzieć która jest godzina. System liczbowy używany jest na co dzień niemal wszędzie. W bankach, sklepach, restauracjach, zakładach produkcyjnych, grach internetowych… Można by tak wymieniać niemal w nieskończoność.

Należy zwrócić jednak uwagę, że „królowa nauk” to nie tylko arytmetyka i związane z nią operacje. To także bogaty świat figur geometrycznych czy brył przestrzennych. Czym byliby dzisiejsi projektanci budynków czy aranżacji wnętrz bez możliwości wizualizacji swoich prac. Za pomocą figur i brył mogą tworzyć oni modele każdego otaczającego nas elementu co stwarza nieograniczone możliwości modelowania i projektowania.

Matematyka motorem postępu

Warto mieć też na uwadze to, iż matematyka poza tym, że jest podstawowym narzędziem, niezbędnym dla naszego bytu to gwarantuje także rozwój i postęp. W ostatnich kilkudziesięciu latach obserwujemy znaczny rozwój techniki i systemów informatycznych. Przepływ informacji zrobił niesamowity postęp. Dziś możemy skontaktować się niemal z każdym w kilka chwil dzięki internetowi, który jak nie trudno przypuszczać zbudowany jest na silnych matematycznych fundamentach.
Nie trudno zauważyć, iż matematyka odgrywa dużą rolę w życiu każdego człowieka. Często nie zdając sobie jednak z tego sprawy ignorujemy to i lekceważymy. Daje się zauważyć osoby, które twierdzą, że to nie dla nich i nie muszą posiadać tej wiedzy. Nic bardziej mylnego. Znajomość podstawowej matematycznej wiedzy przyniesie znacznie więcej zysków niż start. Wykorzystać ją można niemal wszędzie, a to już zależy tylko od kreatywności. Nie warto więc się bać, lecz zaufać i postawić na matematykę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here