jak pisać książkę

Któż z nas nie chciałby zostać pisarze? W kraju gdzie czytelnictwo jest na zawstydzającym poziomie, gdzie ludzie praktycznie nie kupują książek i nie odwiedzają bibliotek, stosunkowo dużo osób marzy o karierze pisarza. Skąd się to bierze? Być może wpływ na to ma pewien stereotyp pisarza wykreowany przez film, gdzie pisarz przy drinku i papierosie wylewa na papier swoje pomysły i inkasuje za to kokosy. To oczywiście mit. Tych, którzy zarobili na tym miliony jest niewielu. Większość klepie biedę i wpada w depresje nie móc się przebić z pierwszym maszynopisem. Mimo wszystko ludzie chcą pisać, a w internecie jest wiele poradników w tym temacie. Jak pisać książkę? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Jak pisać książkę?

Tylu ilu się znajdzie doradców tyle też będzie metod na pisanie książki. Przed wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: czy mam o czym pisać? Piszemy nie dla siebie ale dla czytelników. Biorąc do ręki klawiaturę i zaczynając tworzyć powieść trzeba mieć coś do przekazania. Albo chcemy sprzedać zwykłą rozrywkę albo coś bardziej ambitnego z jakimś przesłaniem. Jeśli mamy o czym pisać to jest to już połowa sukcesu. Teraz wystarczy tylko zabrać się do clou całego przedsięwzięcia czyli tworzenia treści.

Metody pisania powieści

Wielu pisarzy podchodzi do pisania w sposób kompleksowy. Po zakorzenieniu tematu w głowie, przechodzą do researchu. Następnie tworzą szkielet powieści. Pojawia się zarys fabuły, główni bohaterowie. Następnie na tą konstrukcję nakładają treść. Zwykle taki pisarz w momencie kiedy zabiera się za pisanie zna zakończenie powieści.

Inne podejście mają pisarze, którzy bazują na własnym flow. Zaczynają oni pisanie zaraz po pojawieniu się pomysłu i improwizują. Zwykle nie znają zakończenia książki. Każdy rozdział jest dla nich samych przygodą i niespodzianką. Nie wiedzą jak potoczy się dalsza akcja.

Jak wydać powieść?

Jeśli chcesz być drugim Kingiem musisz przebić się ze swoją powieścią do jakiegoś wydawnictwa. Nie będzie to łatwe. Wielu pisarzy, zanim wydali swoje powieści, było wielokrotnie odrzuconych przez rożne wydawnictwa. Nie ma reguły na to jak przypodobać się redaktorowi. Musisz jednak wiedzieć, że nie warto załamywać się jeśli jakiś wydawca napisze ci, że twoja powieść nie nadaje się do druku. Szukaj dalej. Jeśli jednak stracisz cierpliwość możesz spróbować wydać książkę na własną rękę. Selfpublishing jest coraz bardziej popularny. Własne wydanie książki wiąże się co prawda z sporymi wydatkami. Ale jeśli twoja powieść okaże się bestselerem, to wszystkie zyski wpadną do twojej kieszeni, nie będziesz musiał dzielić się z żadnym wydawcą. Jednak droga do sukcesu poprzez selfpublishing jest również długa i wyboista. W tym wypadku również niewielkiej grupie autorów się powiodło. Reszta nadal zmaga się z własnym pisarstwem i walką na rynku wydawniczym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here