Zawód nauczyciela w ostatnim czasie wywołuje ogrom kontrowersji. Nie brakuje zwolenników, ale i przeciwników postawy tej grupy zawodowej. Strajk, który został zrealizowany w ostatnim czasie, a jego celem było wywalczenie podwyżek dla nauczycieli, podzielił społeczeństwo. Nie ma jednak wątpliwości, że sytuacja pedagogów jest trudna, a każdego roku uczelnie wyższe wykazują coraz mniejszą liczbę zainteresowanych tym zawodem. Przedstawiamy więc walory, które mogą przekonać do bycia nauczycielem, ale też charakterystykę głównych wad, z którymi chętni muszą się zmierzyć. Decyzja o pełnieniu takiej funkcji powinna być zawsze indywidualna, a przede wszystkim podejmowana racjonalnie.
Dlaczego warto być nauczycielem?
Rola nauczyciela nie jest dla każdego. Pedagogiem powinny zostać jedynie osoby, które czują ku temu rzeczywiste powołanie i mają właściwe kompetencje. Nie chodzi jedynie o wyuczone kwalifikacje zawodowe, ale i cechy osobowości. Idealnym nauczycielem jest osoba, która lubi pracę z dziećmi, czuję misję nauczania.
Jedną z zalet bycia nauczycielem jest z całą pewnością wzmożony i ciągły rozwój. Dobry pedagog postawi na dodatkowe szkolenia, kursy, będzie zdobywał wiedzę i nowe umiejętności. Dobrze pozna niejeden blog edukacyjny, sprawdzi też innowacyjne metody nauczania, które można wdrożyć w ramach przeprowadzanego programu edukacyjnego, jaki zostaje każdego roku wytyczany przez MEN.
Walorem jest też poczucie ważności, szczególnie jeśli patrzy się na efekt nauczania swoich podopiecznych. Duma i zadowolenie to czynniki, które bezsprzecznie wpływają na zadowolenie z pracy.
Z zalet praktycznych można mówić o wolnych wakacjach, feriach czy przerwach świątecznych – o takich pomarzyć mogą tylko ci, którzy są zatrudnieni w prywatnych korporacjach.
Druga strona medalu
Chyba nie ma zawodu, który wykazywałby jedynie zalety jego wykonywania. Nie inaczej jest w przypadku nauczycieli. Ci wskazują przede wszystkim na niskie zarobki, które absolutnie nie są adekwatne do zajmowanego stanowiska. Zarobki nie rekompensują poświęcenia ani stresu, z jakim każdego dnia zmaga się nauczyciel. Można wskazać również, że wadą okazuje się ogromna odpowiedzialność za swoich podopiecznych. Przecież wykształcenie uczniów to główne zadanie, jakie stawia się nauczycielom, a ich wyniki mogą wskazywać na sukces albo porażkę poszczególnego belfra.