W ostatnich latach często mówi się o obligacjach korporacyjnych. W porównaniu do innych instrumentów finansowych, jest to stosunkowo mało ryzykowna forma inwestowania, dlatego coraz więcej osób się na nią decyduje. To również dobry sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. A o czym powinni wiedzieć inwestorzy, zanim zdecydują się na zakup obligacji korporacyjnych?
Jak ustala się oprocentowanie obligacji korporacyjnych?
Obligacje korporacyjne to dłużne papiery wartościowe, w których emitent oświadcza, że zobowiązuje się do spłaty określonych świadczeń względem inwestora. To coraz częstszy sposób na pozyskiwania funduszy przez spółki, ponieważ nie wymaga spełnienia tak wielu formalności, jak w przypadku kredytu. Natomiast inwestor zarabia na odsetkach, które najczęściej wypłacane są w regularnych odstępach czasu. Są też obligacje zerokuponowe, w przypadku których zyskiem jest różnica między ceną emisyjną, a ceną nominalną.
To, co odróżnia emisję dłużnych papierów wartościowych od zaciągnięcia kredytu na firmę, to oprocentowanie, które określane jest przez samą spółkę. Oczywiście, musi ono wynikać z realnych przesłanek i opierać się na kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz wielu innych, niezależnych od niego zmiennych.
Zwykle firmy korzystają w tym zakresie z pomocy Autoryzowanych Doradców Catalyst, których listę można znaleźć na stronie internetowej Giełdy Papierów Wartościowych. Jednym z kryteriów, może być rating, czyli ocena ryzyka kredytowego. Obligacje korporacyjne opisane są na stronach serwisu BestCapital.pl, tam znajdziesz więcej szczegółowych informacji.
A gdy już wiesz, że na oprocentowanie w głównej mierze wpływa kondycja finansowa przedsiębiorstwa, dowiedz się, co to oznacza dla Ciebie.
Ryzyko inwestowania w obligacje korporacyjne
Pomijając inne czynniki, takie jak ryzyko stopy procentowej czy wahań cen instrumentów, ryzyko inwestycyjne w przypadku obligacji korporacyjnych bezpośrednio wiąże się z oprocentowaniem papierów wartościowych.
Spółka, która jest w dobrej kondycji finansowej, a kapitału potrzebuje jedynie na rozwój nowych projektów, oferuje niskie oprocentowanie. To gwarantuje bezpieczny, lecz nieduży zysk. Takie papiery wartościowe często są atrakcyjną alternatywą do lokat dla początkujących inwestorów. Natomiast ci bardziej doświadczeni wybierają je, ponieważ w ten sposób dywersyfikują swój portfel. A więc gdy inna inwestycja im się nie powiedzie, odsetki z obligacji zrekompensują tę stratę.
A co mają zrobić przedsiębiorstwa, których ocena ratingowa jest słabsza? Aby zachęcić inwestorów, kuszą wyższym oprocentowaniem. To związane jest automatycznie z większym ryzykiem, które w praktyce może przełożyć się na niewypłacalność przedsiębiorstwa. Oczywiście, takie obligacje mogą okazać się bardzo zyskowne, trzeba jednak liczyć się z całkowitą lub częściową stratą kapitału.
Jak wybrać dłużne papiery wartościowe?
Musisz wiedzieć, że przedsiębiorstwa, które decydują się na emisję obligacji korporacyjnych, zobowiązane są do przedstawienia swojej sytuacji finansowej. Dlatego zanim zdecydujesz się w nie zainwestować, powinieneś zapoznać się z tymi informacjami. Warto też śledzić rynek, wszystkie zmiany, jakie w nim zachodzą.
A co zrobić, gdy się na tym nie znasz? Również i Ty możesz skorzystać z pomocy doradcy, o którym mowa była wcześniej. Pomoże Ci w wyborze emitenta, szczególnie jeśli chcesz zminimalizować ryzyko. Pamiętaj jedynie, aby zwracać się do Autoryzowanych Doradców Catalyst, a nie do „ekspertów” finansowych, którzy nie otrzymali rekomendacji GPW.