Porównywanie kredytów hipotecznych

Wiele młodych osób chciałoby dokonać zakupu domu czy też mieszkania na własność. Wynajmowanie nieruchomości ma zapewne swoje zalety, jednak nie jest to rozwiązanie, które mogłoby być wygodne w perspektywie długoterminowej. Na pewnym etapie swojego życia każdy z nas dochodzi do takiego momentu, kiedy chciał by już mieszkać na tak zwanym swoim. Jednak, aby móc zakupić dom czy też mieszkanie, musimy dysponować nie tylko odpowiednią kwotą na wkład własny, ale również zarabiać na tyle, aby bank pozytywnie ocenił naszą zdolność kredytową. Obecnie tylko niewielki odsetek osób może sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jeszcze do niedawna sprawa ta wyglądała całkiem prosto. Mogliśmy otrzymać kredyt nawet na kwotę większą niż wartość nieruchomości, dlatego też nadwyżka mogła być rozdysponowania choćby na remont czy też zakup wyposażenia mieszkania. Obecnie polityka banków wobec kredytobiorców jest znacznie bardziej restrykcyjna. Jak poradzić sobie w gąszczu wielu ofert bankowych i wybrać tę, która będzie dla nas najwłaściwsza? Pomocne mogą nam okazać się w tym wypadku porównywarki kredytowe, dzięki którym porównywanie kredytów hipotecznych jest bardzo proste i możemy tego dokonać nawet bez wsparcia ze strony doradcy finansowego.

Czym są porównywarki kredytowe?

Porównywanie kredytów hipotecznychCzym są porównywarki kredytowe? To portale internetowe, na których zgromadzone są oferty wielu różnych banków. Mamy do czynienia zazwyczaj z podziałem porównywarek kontekście oferowanych produktów. Dlatego też możemy osobno porównywać kredyty hipoteczne, gotówkowe, czy też konsumpcyjne. Porównywarki kredytów hipotecznych zestawiają w jednym miejscu najlepsze, lub też wszystkie dostępne oferty na rynku. Układ strony jest bardzo czytelny. Szybko możemy dokonać porównania ofert i dokonać wstępnej selekcji. Zdecydowanie warto korzystać z tego typu stron. Wchodzenie na strony internetowe poszczególnych banków i szukanie informacji o ofercie dotyczącej kredytów hipotecznych może być znacznie pracochłonne i zwyczajnie nas zniechęcić. Dodatkowo nie uzyskamy jakiegoś ogólnego pojęcia na temat wszystkich ofert i różnic między nimi. Zwyczajnie możemy się w tym wszystkim pogubić. W przypadku porównywarek kredytów hipotecznych mamy bardzo czytelnie przedstawione najlepsze oferty na rynku.

Porównywanie kredytów hipotecznych

Na czym polega porównywanie kredytów hipotecznych? Aby móc odpowiednio porównać wiele różnych ofert kredytów hipotecznych proponowanych przez bank, musimy wiedzieć na jakie parametry zwracać uwagę. W przypadku kredytu mamy do czynienia z kilkoma podstawowymi wskaźnikami. Na początku powiedzmy sobie o tym najważniejszym parametrze, który powinniśmy brać pod uwagę podczas porównywania ofert kredytowych. Mówimy tutaj o RRSO. Jest to oczywiście rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która jest parametrem zawierającym w sobie całość kosztów, jakie kredytobiorca musi ponieść podczas obsługi kredytu Tak więc jest pojęciem znacznie szerszym niż oprocentowanie kredytu i wynikające z niego odsetki. Uwzględnia bowiem również wszelkie inne opłaty jakie musi ponieść kredytobiorca już na samym wstępie, zanim jeszcze kredyt zostanie uruchomiony. Mówimy tutaj o opłacie przygotowawczej, opłacie za przyznanie kredytu, opłacie za rozpatrzenie wniosku, a także marży. Nie możemy pozwolić sobie na lekceważenie tych kosztów, mogą one bowiem stanowić całkiem pokaźną część naszego kredytu. Jeśli więc będziemy kierować się tylko oprocentowaniem wtedy może nam to zaburzyć realną ocenę kosztów jakie będziemy musieli ponieść.

Kredyt hipoteczny – na co przeznaczyć pieniądze?

Porównywanie kredytów hipotecznychW jaki sposób możemy dysponować środkami uzyskanymi z kredytu hipotecznego? Oczywiście kwestia dysponowania środkami z kredytu hipotecznego jest bardzo ściśle i restrykcyjnie określona. Pieniądze z kredytu możemy przeznaczyć tylko i wyłącznie na zakup nieruchomości, która oczywiście jest uwzględniona w umowie z bankiem. Oczywiście jeśli wcześniej uzgodniliśmy to z instytucją bankową, to część kwoty można również przeznaczyć na remont mieszkania, czy też domu. Pamiętaj, że wszystko musi być dokładnie udokumentowane i nie może odbyć się bez wiedzy banku. Warto również pamiętać, że na cały okres kredytowania bank wpisany jest do hipoteki nieruchomości. W zasadzie można uznać, że nie jesteśmy przez ten okres pełnoprawnymi właścicielami danej nieruchomości. Stajemy się nimi w pełni dopiero po całkowitej spłacie kredytu. Czy taka opcja jest dla nas korzystna? Naturalnie, że nie jest. Jednak jeśli nie jesteśmy w stanie zakupić nieruchomości za gotówkę, to jest to dla nas jedyna możliwa opcja. Oczywiście współwłasność w banku i koszty jakie wynikają z kredytu, są dla nas pewnym obciążeniem. Jednak nie da się ukryć, że jest to długoterminowym perspektywie opcja znacznie lepsza niż ciągłe wynajmowanie mieszkania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here