Rosnąca inflacja to jedna z przyczyn, dla których wielu inwestorów chętnie kupuje akcje. Chcesz dołączyć do ich grona? Dowiedz się, co sprawdzić przed zakupem akcji, aby nie żałować podjętej decyzji.
Kondycja spółki i plany rozwoju
W pierwszej kolejności przeanalizuj aktualną kondycję finansową spółki. Firmy notowane na giełdzie muszą być pod tym względem transparentne. W praktyce oznacza to, że dotarcie do dokumentów obrazujących przepływy środków nie jest utrudniony. Co w sytuacji, gdy spółka ma problemy natury finansowej? Wykaż się ostrożnością – akcje takich firm nie bez przyczyny nie cieszą się dużą popularnością.
Przy wyborze spółki zwróć uwagę również na plany rozwoju. Czy spółka planuje wejść na nowe rynki? A może w najbliższych miesiącach ma powiększyć swoją ofertę o kolejne produkty? Z perspektywy inwestora to ważne pytania. Informacje dotyczące najbliższej przyszłości spółki znajdziesz w prospekcie emisyjnym.
Czy spółka jest notowana na giełdzie
Nie każda spółka jest notowana na giełdzie – niektóre dopiero planują swój debiut giełdowy. Myślisz o zakupie akcji właśnie takiej firmy? Zasadniczo wejście na giełdę oznacza, że spółka została dokładnie sprawdzona, a precyzując:
- Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych zatwierdził starania spółki dotyczące wejścia na giełdę,
- Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny zaprezentowany przez spółkę.
Mimo że spółki wchodzące na giełdę zawsze podlegają dokładnemu sprawdzeniu, to wcale nie oznacza to, że ich akcje muszą przynieść zysk akcjonariuszom. W wyniku splotu różnych okoliczności może się okazać, że potencjał spółki nie zostanie wykorzystany, a ona sama popadnie w kłopoty finansowe.
Spółka, którą się zainteresowałeś, w przeszłości starała się już o wejście na giełdę, ale ostatecznie do tego nie doszło? Wykaż się ostrożnością – być może jej celem jest jedynie wzbudzenie zaufania wśród potencjalnych inwestorów.
Branża, w jakiej działa spółka
Kupując akcje online, zwróć też uwagę na sektor, w jakim działa spółka. Zwłaszcza w czasie kryzysu niektóre spółki cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż inne – wskazać wystarczy firmy zaliczane do start-upów. Wielu inwestorów w niepewnych czasach decyduje się za to na zakup akcji spółek z branży spożywczej, energetycznej czy usług komunalnych. Przy wyborze sektora, weź pod uwagę to, jak duże ryzyko jesteś w stanie zaakceptować.
Jak można przeczytać w poradniku dla inwestorów przygotowanym przez Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji, nie warto się spieszyć z podjęciem decyzji. Zwłaszcza gdy kupujesz akcje po raz pierwszy, upewnij się, że zrobiłeś wszystko, aby zminimalizować ryzyko inwestycyjne.