celnik

Pracując jako celnik, jesteśmy funkcjonariuszem służb państwa polskiego. W tym samym o naszych zarobkach decyduje rząd. Są one usztywnione i powszechne, ponieważ Praca ta nie podlega czynnikom konkurencji rynkowej. Wedle woli rozporządzenia Ministra Finansów od 2019 zasadnicze wynagrodzenie funkcjonariuszy celnych wynosi 1917 zł brutto. Realna pensja wynosi bowiem więcej, ponieważ doliczane są do niej rozmaite dodatki i elementy składowe wchodzące w skład całej pensji. Ile wynosi mediana zarobków cennika oraz ile są w stanie zarobić osoby na stanowisku kierowniczym?

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/ile-zarabia-celnik-zasadnicza-placa-celnika/

Mediana zarobków wynikające z pracy cennika 

Jako cennik w Polsce przeciętnie jesteś w stanie zarobić około 5520 zł brutto. Takie wynagrodzenie może liczyć połowa osób, które zatrudnione są na takim stanowisku. Jest to mediana wynikająca z tego, że połowa czynników zarabia wynagrodzenie znajdującej się w przedziale 4360 zł brutto, a 6600 zł brutto. Z tego tytułu, że jest to mediana dzieli się ona na wspomniany wcześniej połowę. Pozostała połowa celników dzieli się bowiem na dwie ćwiartki, z których jedna zarabia powyżej, a druga poniżej podanego wcześniej pułapu. Mediana jest w dużym stopniu uśrednione, a pod uwagę wzięte są różne stanowiska służbowe oraz formy zatrudnienia.

Przykładowe zarobki w służbie celno-skarbowej

W zależności od stopnia zawodowego twoje zarobki będą się różniły. Początkująca osoba na stanowisku młodszego specjalisty Służby Celnej jest w stanie zarobić około 2730 do 2930 zł. Nieco wyżej zarobione awansując na specjalistę, ponieważ wtedy kwoty wzrosną do 3130 do 3330 zł. Starszy specjalista może poszczycić się zarobkami z rzędu 3530 – 3730 zł. Służbie celno-skarbowej spotkać możemy też innych pracowników. Radca prawny w takim miejscu będzie zarabiał około 5430 zł do 5840 zł. Takie same zarobki będą czekały kapelana. Więcej zarobi główny księgowy w Izbie Celnej, ponieważ będzie on mógł liczyć na zarobki wynoszące nawet 9130 zł.

Zarobki wynikające ze stanowisk kierowniczych

Jako kierownik referatu służbie celno-skarbowej możemy liczyć na zarobki wynoszące około 5630 zł. Kierownik oddziału celnego zarobi około 6330 zł, najwięcej zarobi naczelnik Urzędu Celnego oraz dyrektor izby celnej ponieważ ich wynagrodzenie będzie wynosiło od 6330 zł do 10330 zł.

Zobacz też: http://szkolajutra.pl/jak-wyglada-praca-celnika-obowiazki-zawodowe/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here