Radca prawny i adwokat

Wielu osobom wydaje się, że adwokat i radca prawny mają takie same obowiązki. Rzeczywiście często powierzane im zadania są podobne, jednak istnieją też znaczące różnice pomiędzy tymi zawodami. Na czym one polegają i w jakich sytuacjach należy zwrócić się o pomoc do adwokata, a w jakich do radcy prawnego?

Kim jest adwokat?

Adwokat jest osobą, której głównym zadaniem jest obrona w sądzie osób oskarżonych w sprawach karnych lub z powództwa cywilnego. Dodatkowo w zakres jego obowiązków wchodzi przygotowywanie dokumentacji prawniczej. Bardzo często adwokaci decydują się na wybór specjalizacji, która jest wąska, a tym samym pozwala na stanie się dobrze opłacanym specjalistą w konkretnej dziedzinie.

Często zadaniem adwokata jest próba doprowadzenia do ugody, która jest korzystna dla reprezentowanej osoby. Godziny pracy prawnika nie są sztywne, nierzadko bowiem dochodzi do sytuacji, w których adwokat wykonuje swoje obowiązku w niestandardowych porach.

Zakres obowiązków radcy prawnego

Dużą różnicę pomiędzy radcą prawnym, a adwokatem stanowi forma zatrudnienia. Radca może pracować w przedsiębiorstwie na podstawie umowy o pracę, w przypadku adwokata, jako przedstawiciela wolnego zawodu, jest to niemożliwe.

Radca prawny może bronić swojego klienta przed sądem lub pełnić funkcję pełnomocnika. Do jego zadań należy przygotowanie opinii prawnych oraz pism procesowych. Rzecz jasna, jak sugeruje sama nazwa zawodu, może on doradzać w kwestiach prawnych oraz prowadzić konsultacje z klientami i udzielać porad.

Adwokat czy radca prawny – do kogo się zgłosić?

To do którego z prawników się zgłosić jest uzależnione od tego jaki rodzaj pomocy jest w danym momencie potrzebny. Adwokat jest osobą, która może udzielić klientowi porady prawnej, może też zostać zatrudniony przez firmę, jednak tylko na podstawie umowy cywilnoprawnej. Do adwokata powinny zgłosić się osoby potrzebujące obrony w sądzie w sprawie karnej.

Radca prawny będzie pomocny w przypadku, gdy potrzebne jest zasięgnięcie opinii lub porady prawnej. Przedstawiciel tego zawodu może reprezentować klienta przed sądem pełniąc funkcję pełnomocnika. Na współpracę z radcą prawnym warto zdecydować się w przypadku, gdy przedsiębiorcy zależy na zatrudnieniu prawnika na podstawie umowy o pracę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here