Kredyt na budowę domu

Chciałbyś zbudować swój własny dom, ale nie dysponujesz odpowiednimi środkami finansowymi. Na szczęście możesz skorzystać z oferty banku. Albowiem kredyty hipoteczne można również wykorzystać nie tylko na zakup nieruchomości , ale również na jej budowę. Kredyt na budowę domu to bardzo popularna forma finansowania swoich własnych czterech kątów. Musisz jednak wiedzieć, że jest to zobowiązanie finansowe o charakterze długofalowym. Dlatego też warto dokładnie przeanalizować wiele różnych ofert bankowych. Powinniśmy znaleźć taką ofertę, która będzie najbardziej odpowiednia do naszych potrzeb. Naturalnie najbardziej korzystna będzie ta oferta, która będzie zwyczajnie najtańsza. Ale to nie jedyny aspekt, którym powinniśmy się kierować podczas analizy ofert bankowych. Ważne jest również to na jaki okres bank będzie chciał udzielić nam kredytu, lub też jakiego będzie wymagał od nas wkładu własnego. Przy tak dużym kredycie jakim jest kredyt na budowę domu, wydaje się, że warto skorzystać z usług doradcy finansowego. Osoba ta ma odpowiednie doświadczenie i wiedzę, a także kwalifikacje, dzięki którym będzie w stanie wybrać dla nas najbardziej korzystną ofertę oczywiście taka usługa trochę kosztuje. Jednak wydaje się, że w skali wysokości kredytu nie jest to wydatek znaczący.

Kredyt na budowę domu

Kredyt na budowę domuJak uzyskać kredyt na budowę domu? Jakie warunki musimy spełnić, aby bank pozytywnie ocenił naszą zdolność kredytową? W pierwszej kolejności powinniśmy przedstawić w banku nasze zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Jest to oczywiście podstawowy dokument wymagany również przy wielu innych rodzajach kredytów. Także i w tym wypadku musimy takie dokumenty przedstawić. Oczywiście aby bank pozytywnie ocenił naszą zdolność kredytową powinniśmy móc pochwalić się wysokimi zarobkami, a także umowę na czas nieokreślony. Naturalnie najlepiej jeśli jest to zatrudnienie na umowę o pracę, a nie na tak zwaną umowę śmieciową. W nieco lepszej sytuacji stoją kredytobiorcy ,którzy zaciągają kredyt wspólnie na przykład z małżonkiem. Wówczas bardzo łatwiej jest uzyskać odpowiednią zdolność kredytową. Oczywiście warto abyśmy dysponowali również pozytywną historią kredytową w BIK. Bez tego raczej jesteśmy na straconej pozycji w oczach banku.

Ale oczywiście zdolność kredytowa to nie wszystko, czego będzie wymagał od nas bank. Przede wszystkim musimy dysponować odpowiednim projektem domu, który chcemy wybudować. Musimy również mieć zakontraktowaną firmę budowlaną. Bank będzie szczegółowo analizował wszelkie dokumenty związane z budową naszego domu. Jeśli uzna że inwestycja jest realnie do wykonania, to w zasadzie bank jest zdolny do podjęcia pozytywnej decyzji o przyznaniu kredytu. Oczywiście powinniśmy również dysponować odpowiednią działką. Informacje powinny być już uwzględnione na etapie projektowania domu.

Koszy kredytu na budowę domu

Tym miejscu zastanówmy się nad tym, jakie są koszty kredytu na budowę domu. W pierwszej kolejności musimy wziąć pod uwagę odsetki, które wynikają wprost z oprocentowania kredytu. Odsetki będziemy spłacać przez cały okres obsługi kredytu. Kredyty hipoteczne, a więc również kredyt na budowę domu, są obecnie oprocentowane na poziomie od 3,5 do około 4%. Oczywiście odsetki nie są jedynym kosztem, jaki będziemy musieli ponieść podczas spłacania kredytu na budowę domu. Już na początkowym etapie będziemy musieli ponieść określone koszty. Mówimy tutaj przede wszystkim o marży dla banku. Marża jest ustalana w zależności od polityki danego banku. Bank może całkowicie zrezygnować z zaliczenia takie opłaty, ale również może policzyć sobie nawet aż do 5% kwoty kredytu. Oprócz marży bank może również pobrać tak zwaną opłatę przygotowawczą.

Kredyt na budowę domuW dalszej kolejności niektóre banki pobierają również opłaty za rozpatrzenie wniosku. Sumując te wszystkie koszty może się okazać, że stanowią one całkiem spory odsetek całkowitej kwoty przyznanego nam kredytu. Jak się w tym wszystkim połapać? Jak ocenić całkowitą wysokość kosztów jakie będziemy musieli ponieść? Sprawdźmy przede wszystkim parametr RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Zawiera ona w sobie nie tylko odsetki, ale również właśnie wszelkie wyżej wymienione dodatkowe opłaty. Tak naprawdę właśnie RRSO, które wyrażona jest w procentach pozwala nam na oszacowanie kosztów, z jakimi musimy się liczyć podczas zaciągania kredytu. Również właśnie ten parametr pozwala nam na szybką analizę i porównanie wiele różnych ofert bankowych.

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Aby wybrać najlepszą ofertę bankową warto abyśmy jednak zdecydowali się na skorzystanie z usług profesjonalnego doradcy finansowego. Zaciągnięcie kredytu na budowę domu wiąże się ze sporymi kosztami i długim okresem obsługi tego kredyt. To są nasze pieniądze, tak więc nie możemy sobie w tym wypadku pozwolić na brak szczegółowej analizy przy wyborze konkretnej oferty. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą finansową, a większość z nas nie jest odpowiednio wyedukowana w kwestii ekonomii finansów, to warto byśmy się jednak poradzili specjalistów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here