Leasing na samochód

Leasing to jedna z najprostszych form finansowania. To popularne rozwiązanie zarówno pośród dużych firm, jak i wśród osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy najczęściej biorą leasing na samochód. Czym jest leasing na samochód? Czy warto z niego skorzystać?

Czym jest leasing?

Leasing operacyjny to bardzo prosta, popularna forma finansowania zakupu samochodu, którą można porównać do wynajmu lub dzierżawy. To rodzaj umowy cywilnoprawnej podpisywanej pomiędzy leasingodawcą (instytucją finansującą zakup) a leasingobiorcą (osobą korzystającą z auta).  Polega ona na tym, że dana instytucja finansowa kupuje samochód wskazany przez klienta, płaci za niego, jest jego właścicielem i odpłatnie użycza go klientowi – który przy podpisywaniu umowy wpłaca kapitał początkowy wynoszący kilkanaście/kilkadziesiąt procent kwoty całkowitej. Leasingobiorca może korzystać z samochodu przez określony czas za określoną sumę pieniężną (płatną w ratach), przy czym samochód nie jest jego własnością. Dopiero po zakończeniu umowy leasingowej klient może wykupić samochód do dalszego użytku. Jeśli tego nie zrobi, auto pozostaje w firmie leasingowej.

Leasing to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, których podstawowym narzędziem pracy jest samochód. Pozwala na użytkowanie nowego (lub prawie nowego) auta na atrakcyjnych warunkach.

Czy warto?

Leasing samochodowy ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest prawo do ulg podatkowych przysługujące użytkownikowi auta. Leasingobiorca może wpisać raty leasingu w koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Osoba podpisująca umowę na korzystanie z samochodu w ramach leasingu, nie musi jednorazowo wykładać dużych środków finansowych – jak np. w przypadku zakupu samochodu za gotówkę. Instytucje finansowe zwykle wymagają jedynie 10-20% wkładu własnego. Ponadto leasing to znacznie tańsza opcja niż kredyt samochodowy. Ostateczny koszt leasingu to nieco ponad 100% całkowitej kwoty (ok. 105%).

Korzyści z leasingu to również mniejsze restrykcje przy ocenie zdolności kredytowej niż w przypadku kredytów, minimum formalności, proste procedury, a także krótki czas oczekiwania na decyzję. 

Ile kosztuje leasing?

Umowę leasingową podpisujemy na kilka lat. W tym czasie leasingobiorca każdego miesiąca zobowiązany jest do opłacenia faktury za korzystanie z samochodu. Ile wynosi taka opłata? Miesięczny koszt leasingu samochodowego zależy między innymi od tego, jaki samochód wybierzemy, jak długo będzie obowiązywać umowa leasingowa, ile pieniędzy wpłacimy w ramach wkładu własnego. Miesięczną ratę można sprawdzić w specjalnym kalkulatorze finansowym.

Kalkulator leasingu dostępny na stronie vwfs.pl to bardzo pomocne narzędzie, które pozwala w szybki i łatwy sposób obliczyć miesięczny koszt leasingu na wybrany samochód. Jakie dane są potrzebne do tego, żeby obliczyć ratę leasingu? M.in. okres finansowania, wysokość wkładu własnego, liczba kilometrów, którą rocznie przejeżdżamy samochodem oraz to, czy zamierzamy zatrzymać samochód po spłacie leasingu. Na koniec wybieramy opcję finansowania i samochód, a kalkulator automatycznie oblicza nam wysokość miesięcznej raty leasingowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here