Chciałbyś zaciągnąć pożyczkę, ale twoja zdolność kredytowa jest na bardzo niskim poziomie? Nie stoisz jeszcze na straconej pozycji. Albowiem w celu zaciągnięcia pożyczki możesz wykorzystać swoją nieruchomość. Wówczas możesz wziąć tzw. pożyczkę hipoteczną. Jak wygląda taki produkt finansowy? Jakie są jego wady i zalety?
Na czym polega pożyczka hipoteczna?
Pożyczka hipoteczna zdecydowanie nie należy do najbardziej popularnych form zadłużania się. Jaka jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Wydaje się że wśród konsumentów poziom wiedzy na temat pożyczki hipotecznej jest stosunkowo niewielki. Zdecydowanie królują takie formy zadłużania się jak kredyt konsumpcyjny czy też popularne chwilówki. Zastanówmy się więc jak jaki charakter ma pożyczka hipoteczna? Na czym polega ten produkt finansowy? Otóż w tym wypadku pożyczkobiorca może uzyskać pieniądze od instytucji bankowej pod zastaw mieszkania lub domu, którego jest właścicielem.
Oczywiście w bank będzie wymagał od nas przedstawienia wszelkich niezbędnych dokumentów, które będą poświadczały, że faktycznie dysponujemy prawem do danej nieruchomości. W tym wypadku nasz dom będzie stanowił coś w rodzaju wkładu własnego w pożyczkę, którą uzyskamy od banku. Wiążą się z tym oczywiście pewne plusy. Przede wszystkim wprowadzając pod zastaw nasz dom lub mieszkanie, znacznie wzrasta nasza zdolność kredytowa. Natomiast minusem takiego rozwiązania jest fakt, że w razie niespłacenia przez nas kredytu bank ma prawo dysponować naszą nieruchomością, oczywiście zgodnie z zapasamy w umowie. Dlatego też w sytuacji kiedy kredyt nas przerośnie, istnieje poważne ryzyko utraty przez nas nieruchomości, stąd też powinniśmy się bardzo wnikliwie zastanowić nad tego rodzaju pożyczką.
Pożyczka hipoteczna – oprocentowanie
Pożyczka hipoteczna – oprocentowanie tego produktu finansowego może być znacznie mniejsze niż w przypadku tradycyjnej pożyczki. Oczywiście ma tutaj znaczenie również kwestia wartości nieruchomości, która wchodzi pod zastaw. Niższe oprocentowanie wiąże się z oczywiście z niższymi kosztami całej pożyczki dlatego też dla wielu osób może to stanowić bardzo interesującą ofertę. Jak sprawdzić oprocentowanie pożyczki? Przede wszystkim dokładnie sprawdzamy wszelkie zapisy w umowie z bankiem. Jeśli coś jest dla nas niejasne, zawsze możemy zapytać konsultanta. Aby jednak poznać Cały koszt pożyczki warto zwrócić uwagę na parametr RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania zawiera on w sobie nie tylko oprocentowanie kredytu, czy też pożyczki ale również wszelkie opłaty dodatkowe.