Spłata kredytu hipotecznego a utrata pracy

Wiele osób decyduję się na zakup mieszkania lub domu poprzez kredyt hipoteczny. Oczywiście, aby uzyskać taki kredyt musimy dysponować odpowiednimi zarobkami a także stabilnym zatrudnieniem. Niemniej jednak stabilne zatrudnienie nie oznacza wcale, że będziemy pracować w jednej firmie do emerytury. Zawsze może zdarzyć się tak, że nasz zakład pracy przeprowadzi redukcję etatów, czy też po prostu nasza firma zbankrutuje. Może też dojść do takiej sytuacji, kiedy zwyczajnie zostaniemy z pracy zwolnieni. Jak wówczas wygląda nasza sytuacja, kiedy jesteśmy w trakcie składania spłacania kredytu hipotecznego?

Spłata kredytu hipotecznego a utrata pracy

Spłata kredytu hipotecznego a utrata pracyPrzede wszystkim bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z ubezpieczenia kredytu. Oczywiście jest to rozwiązanie proponowane nam na samym początku zawierania umowy kredytowej. W przypadku kredytów gotówkowych, czy też kredytów konsumpcyjnych często z takiego ubezpieczenia rezygnujemy. Ma to swoje uzasadnienie. Albowiem kredyty konsumpcyjne, czy też gotówkowe są zwykłe zaciągane na krótki okres czasu, a kwota składki ubezpieczenia może być znacząca w stosunku do raty miesięcznej. Dlatego też kredyty krótkoterminowe, które charakteryzują się dość niskim ryzykiem ich niespłacenia, w zasadzie nie wymagają aż takiego zabezpieczenia. Przynajmniej z perspektywy kredytobiorcy. Jednak w przypadku kredytu hipotecznego, który wiąże się z długim okresem spłaty i dość dużą kwotą na jaki jest zaciągany, ubezpieczenie jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Wówczas kiedy stracimy pracę nie musimy się martwić o spłatę kredytu. Oczywiście taki stan rzeczy trwa przez jakiś czas, czyli w zależności od zapisu w umowie ubezpieczyciel przejmuje za nas spłacanie kredytu przez powiedzmy kilka miesięcy. Mamy wówczas czas na znalezienie pracy i ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej.

Wakacje kredytowe

Dobrym rozwiązaniem są też tak zwane wakacje kredytowe. Jednak nie możemy skorzystać z takiej możliwości wedle własnego uznania. Musimy tutaj uzyskać zgodę banku. Jeśli zdecyduje się na zaoferowanie nam wakacji kredytowych, to wówczas dysponujemy czasem kilku miesięcy, podczas których bank będzie wymagał tylko od nas uregulowania comiesięcznych odsetek. Natomiast raty kapitałowe zostaną przeniesione na dalszy okres obsługi kredytu. Niewątpliwie brak raty kapitałowej przez dwa, trzy miesiące może znacznie wpłynąć na poprawienie naszej sytuacji finansowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here