Kredyt hipoteczny w Euro

Marzysz o własnym mieszkaniu do domu? Nie dysponujesz jednak gotówką, która pokryła by taką inwestycję? Oczywiście możesz skorzystać z oferty banku. Kredyt hipoteczny jest jednym z najpopularniejszych instrumentów finansowych pozwalającym wielu ludziom na zakup mieszkania lub domu. Jest to oczywiście zobowiązania długofalowe, albowiem sama wysokość wysokość kwoty, jaką musimy pożyczyć, jest dość znaczna. Dlatego też spłata kredytu rozłożona jest na wiele lat. Jego koszty zależą od wielu czynników, jednak nie da się ukryć że jest to wydatek znacznych rozmiarów. To ciekawe – nie musimy zaciągać kredytu hipotecznego w polskiej walucie. Jedną z możliwości jest bowiem zaciągnięcie kredytu w Euro. Czy kredyt hipoteczny w euro jest dobrym rozwiązaniem?

Kredyt hipoteczny w Euro

Kredyt hipoteczny w EuroPrzede wszystkim musisz wiedzieć że kredyt hipoteczny w obcej walucie jest ostatnimi czasy produktem finansowym, o którym można powiedzieć, że w zasadzie zanika. Już tylko niektóre banki oferują kredyty hipoteczne w Euro. Dlaczego tak się dzieje? Być może jest to pokłosie słynnych kredytów frankowych, które okazały się obciążeniem zarówno dla kredytobiorców, jak i dla banków. Stanowią one nie mały problem, który jest rozwiązywany obecnie na poziomie politycznym. W zasadzie trzeba powiedzieć, że według wytycznych ustalonych przez Komisję Nadzoru Finansowego kredyt hipoteczny można zaciągnąć w walucie, w której zarabiamy. Stąd też kredyty hipoteczne euro są dostępne tylko dla tych Polaków, którzy zarabiają za granicą. Trudno jest dostać taki kredyt? Jakie są koszta takiego kredytu?

Warunki otrzymania kredytu hipotecznego w Euro?

W jaki sposób można uzyskać taki kredyt? Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, że uzyskanie takiego kredytu jest obarczone wieloma warunkami które musi spełnić kredytobiorca. Banki dość restrykcyjnie podchodzą do kredytu w obcej walucie. Dlatego też jeśli w przypadku tradycyjnego kredytu hipotecznego musimy się liczyć z koniecznością wniesienia wkładu własnego na poziome około 15, a maksymalnie do 20%, to w przypadku kredytu hipotecznego w Euro taki wkład może kształtować się na poziomie około nawet 30%. Jednak zdecydowanie warto również zwrócić uwagę na zalety takiego kredytu. Trzeba wskazać przede wszystkim na wysokość marży, czy też oprocentowania. W przypadku kredytów w Euro te wartości są nieco mniejsze niż w przypadku kredytów polskiej walucie.

Minusy kredytu hipotecznego w Euro

Teraz zastanówmy się jakie są minusy rozwiązania kredytowego, jakim jest kredyt hipoteczny w Euro. Przede wszystkim zastanówmy się nad wartością nieruchomości, którą chcemy kupić. Albowiem w przypadku kredytów hipotecznych w Euro ogólna kwota kredytu jaką przyzna nam bank, jest nieco niższa niż w przypadku kredytów hipotecznych w polskiej walucie. Dlatego musimy to wziąć pod uwagę już na etapie wyboru odpowiedniej dla nas nieruchomości. Zwróćmy również uwagę na to, że banki oferując kredyty hipoteczne w Euro, są w stanie zasadniczo skredytować nam jedynie około 70% całej wartości nieruchomości. Musimy również brać pod uwagę tak zwane ryzyko kursowe. Oczywiście euro jest walutą dosyć stabilną i gospodarka europejska również nie jest narażona na jakieś ostre fluktuacje które mogłyby wywołać znaczne wahania kursu euro. Ale pamiętajmy że frank szwajcarski zawsze był uznawany również za walutę stabilną, a przecież wszyscy pamiętamy jak kurs franka w pewnym momencie poszybował do góry, wpędzając kredytobiorców w Polsce w niemałe tarapaty.

Przewalutowanie kredytu

Kredyt hipoteczny w EuroOczywiście bez względu na to jakie ma plusy i minusy kredyt hipoteczny w euro, to kredytobiorcy mają możliwość przewalutowania takiego kredytu w trakcie jego spłaty. Naturalnie by przeprowadzić taką operację potrzebujemy również zgody banku. Kiedy taka operacja ma w ogóle sens? Przewalutowanie kredytu hipotecznego w euro na polską walutę będzie korzystne dla nas wówczas, kiedy wartość euro spadnie znacznie poniżej tego poziomu, na jakim zaciągaliśmy kredyt. Jest również druga druga strona tego medalu. Mianowicie wzrośnie oprocentowanie naszego kredytu, stosownie do tego jakie banki oferują przy kredytach złotowych. Dlatego może nam znacznie wzrosnąć miesięczna rata jaką mamy do spłaty.

Czy warto zaciągnąć kredyt w Euro?

Czy zaciąganie kredytu hipotecznego w Euro ma sens? Czy taka operacja jest dla nas opłacalna? Przede wszystkim w przypadku kredytów hipotecznych musimy myśleć długofalowo, jest to zobowiązanie finansowe, które będziemy spłacać przez kilkadziesiąt lat. W takiej perspektywy wejście Polski do strefy euro jest całkiem realne. A takie wydarzenie miałoby bardzo dobry wpływ na kredyt hipoteczny zaciągnięty w Euro. Automatycznie w przyszłości nie poniesiemy żadnych kosztów związanych z przewalutowaniem kredytów. Dodatkowo warto wspomnieć, że za nikną wszelkie koszty związane również ze spreadem walutowym i zaniknie w zasadzie również tak zwane ryzyko kursowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here